Vakcína Moderny
Moderna sa usiluje o získanie povolenia očkovať v USA a EÚ.
Absolútna správa:
Spoločnosť Moderna Inc. dnes požiada o americké a európske núdzové povolenie pre svoju vakcínu COVID-19 po tom, čo úplné výsledky štúdie v neskorom štádiu ukázali, že je 94,1% účinná bez vážnych obáv o bezpečnosť. Spoločnosť Moderna tiež uviedla, že miera účinnosti jej vakcíny bola konzistentná s demografickými údajmi o veku, rase, etnickej príslušnosti a pohlaví, rovnako ako so 100% úspešnosťou pri prevencii závažných prípadov choroby koronavírusu, ktorá zabila takmer 1,5 milióna ľudí. Prihlásením sa produkt spoločnosti Moderna stane druhou vakcínou, ktorá pravdepodobne v tomto roku získa povolenie na núdzové použitie v USA po výstrele vyvinutom spoločnosťami Pfizer a BioNTech, ktorý mal 95% účinnosť. Zo 196 ľudí, ktorí dostali COVID-19 z viac ako 30 000 dobrovoľníkov, 185 dostalo placebo a 11 dostalo vakcínu. Spoločnosť Moderna hlásila 30 závažných prípadov, všetky v skupine s placebom, čo znamená, že vakcína bola 100% účinná proti závažným prípadom. Akcie spoločnosti Moderna sa podľa výsledkov otvorili o 13% vyššie, na rekordných 144 USD, a potom dosiahli svoj vrchol 150,14 USD, čo je v tomto roku zatiaľ zisk až 668%.
Investori zarobili na
Spoločnosti IHS Markit Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,45 % (výkonnosť od vzniku spoločnosti: +103,94 %). Spoločnosť ponúka informácie, analýzy a riešenia novej generácie zákazníkom v oblasti obchodu, financií a štátnej správy, zvyšuje ich prevádzkovú efektivitu a poskytuje hlboké poznatky. Akcie vzrástli vďaka správe, že S&P Global sa chystá kúpiť podiel v spoločnosti v hodnote 39 biliónov dolárov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska továrenská činnosť v novembri rástla najrýchlejším tempom za viac ako tri roky, zatiaľ čo rast v sektore služieb tiež dosiahol viacročné maximum, keď sa zintenzívnilo ekonomické zotavenie krajiny po vypuknutí vírusu. Pozitívne údaje zverejnené v pondelok naznačujú, že druhá najväčšia ekonomika na svete je na ceste k tomu, aby sa stala prvou. Nedávne údaje o výrobe ukazujú, že výroba je teraz na predpandemickej úrovni. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,41 %, Hang Seng -2,06 %, Nikkei 225 -0,79 %.
Francúzsky CAC 40 vyskočil tento mesiac o 20%, zatiaľ čo španielsky IBEX a taliansky MIB vzrástli každý o viac ako 22%. Nemecké akcie a britské titulky získali viac ako 12%. Zásoby ropy a zemného plynu boli najväčšími poklesmi v Európe, poklesli o 3,4%, keď spoločnosti Total SE, BP a Royal Dutch Shell klesli okolo 5%, nakoľko ceny ropy sú v neistote, či OPEC+ súhlasí s rozšírením svojho výrazného zníženia produkcie na rokovaniach tento týždeň. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,00 %, CAC 40 -1,42 %, DAX -0,33 %.
Zvolený americký prezident Joe Biden v pondelok vymenoval do svojho najvyššieho tímu pre hospodársku politiku niekoľko žien, vrátane bývalej predsedníčky Federálneho rezervného systému, Janet Yellen, ako kandidátku na ministerku financií, ktorá pripravila pôdu pre rozmanitosť a zamerala sa na zotavenie z krízy. Americký minister zdravotníctva Alex Azar v pondelok uviedol, že prvé dve vakcíny proti novému koronavírusu môžu mať Američania k dispozícii pred Vianocami. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,89 %, S&P 500 -0,53 %, NASDAQ -0,06 %.
Peter Sumer, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.