Wall Street začala týždeň stratami, akcie aj dlhopisy klesli
Výpredajom akcií sa začína nový týždeň v ktorom budú dominovať piatkové výsledky z trhu práce v USA.
Absolútna správa:
Index S&P 500 klesol približne o 1 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 v dôsledku výpredaja megaspoločností na čele so spoločnosťou Nvidia a Meta Platforms kleslol približne o 3 %. Dvojročné výnosy v USA vzrástli o deväť bázických bodov na 4,63 %. Dolár vzrástol. Bitcoin dosiahol najvyššiu hodnotu 41 000 USD. Vysoké ohodnotenie indexov po prudkom raste v poslednom mesiaci vytvára v očiach investorov strach. Avšak ak je história nejakým vodítkom, december pravdepodobne neprinesie veľký výpredaj. Od roku 1950 je to tretí najlepší mesiac v roku pre index S&P 500 s priemerným rastom 1,4 %. Po tom, ako sa vymanil z predchádzajúcich 23 korekcií od druhej svetovej vojny, S&P 500 vzrástol v priemere o 9,8 % počas 127 kalendárnych dní. Mark Zuckerberg predáva akcie spoločnosti Meta Platforms prvýkrát po dvoch rokoch po tom, čo sa gigant sociálnych médií rýchlo zotavil z búrlivého roku 2022. Spoločnosť Hawaiian Holdings Inc. súhlasila s prevzatím spoločnosťou Alaska Air Group za 1,9 miliardy dolárov v hotovosti a dlhu, v snahe o konsolidáciu leteckého priemyslu v USA. Spoločnosť Spotify Technology znižuje počet svojich zamestnancov o 17 % v rámci agresívneho znižovania počtu zamestnancov v tomto roku s cieľom znížiť náklady a zvýšiť ziskovosť spoločnosti. Spoločnosť Roche Holding súhlasila, že zaplatí až 3,1 mld. za akvizíciu spoločnosti Carmot Therapeutics, ktorá vyvíja nový typ liekov na zníženie hmotnosti.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Maloobchodné tržby v Austrálii v októbri medzimesačne klesli o 0,2 %, po 0,9 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o prvý pokles maloobchodných predajov od júna, keďže spotrebitelia čakali na výpredajové akcie v rámci Čierneho piatku.
EU: Prebytok obchodnej bilancie Nemecka sa v októbri zvýšil na 17,8 mld. EUR, čím prekonal očakávania trhu vo výške 17,1 mld. EUR a vzrástol z 16,7 mld. EUR v predchádzajúcom mesiaci, a to v dôsledku výraznejšieho poklesu dovozu v porovnaní s vývozom. Nákupy sa znížili o 1,2 % na 108,6 mld. eur, čím dosiahli najnižšiu hodnotu od novembra 2021 a nedosiahli očakávaný nárast o 0,8 %. Dovoz z EÚ klesol o 2,8 %, zatiaľ čo dovoz z krajín mimo EÚ sa zvýšil o 0,8 %, najmä z USA (2,2 %) a Ruska (6,6 %). Dovoz z Číny však klesol o 2,4 % a dovoz zo Spojeného kráľovstva zaznamenal výrazný pokles o 15,1 %. Vývoz medzitým klesol o 0,2 % na 126,4 mld. eur, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od marca 2022, na rozdiel od očakávaného nárastu o 1,1 %. Vývoz do EÚ sa znížil o 2,7 %, zatiaľ čo vývoz do tretích krajín vzrástol, najmä do USA (5,7 %), Číny (1,5 %) a Spojeného kráľovstva (5,6 %). Vývoz z Ruska však klesol o 5,0 %. Ročná miera inflácie vo Švajčiarsku sa v novembri spomalila na 1,4 % v porovnaní s očakávaniami trhu a októbrovou hodnotou 1,7 %. Ide o najnižšiu mieru inflácie od októbra 2021.
USA: Továrenské objednávky v USA sa v októbri medzimesačne prepadli o 3,6 % po septembrovom náraste o 2,3 %, a boli horšie, ako trhové prognózy, ktoré predpokladali pokles o 2,8 %. Ide o najväčší pokles od apríla 2020, čo je znakom toho, že priemyselný sektor trpí vysokými úrokovými sadzbami a infláciou. Bez započítania dopravy sa továrenské objednávky znížili o 1,2 % a bez obrany sa objednávky prepadli o 4,2 %.