Trhy kolíšu medzi neistotou a nádejou: USA, Ázia a Európa v pohybe
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Absolútna správa
Americké akcie vstupujú do štvrtkového obchodovania s vyššími hodnotami. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite sa pred otvorením Wall Street pohli smerom nahor o 0,56 % a 0,57 %, kým Dow Jones Industrial Average sa zvýšil o 0,19 % oproti predošlej uzávierke. Na druhú stranu, všetky tri hlavné indexy zažili v stredu stratovú seansu, poháňanou poklesom spoločnosti Nvidia, ktorá čelí následkom nových amerických vývozných kontrol. Tento pokles na trhu bol spojený aj s obavami z rastúcich rizík týkajúcich sa obchodného napätia medzi USA a inými krajinami. Avšak optimizmus na sa obnovil, keď sa objavili signály, že by mohlo dôjsť k pokroku v rokovaniach o clách medzi USA, Japonskom, EÚ a Čínou. Okrem toho sa investori zameriavajú na prichádzajúce firemné výsledky, vrátane tých od spoločností ako American Express a Blackstone, ako aj na ekonomické štatistiky, ako prieskumy a údaje o nezamestnanosti. V oblasti technologických akcií TSMC, najväčší zmluvný výrobca čipov na svete, oznámil výrazný nárast zisku za 1. štvrťrok 2025, pričom spoločnosť varovala pred rizikami vyplývajúcimi z potenciálnych obchodných taríf. Medzitým sa na ázijsko-pacifickej pôde vyhodnocovala séria ziskov zo štvrtka. Indexy v regióne rástli naprieč krajinami, keďže hongkonský Hang Seng stúpol o 1,61 %, CSI 300 v Číne tiež mierne posilnil a indické akcie prešli zo strát do ziskov – Nifty 50 a Sensex sa nakoniec uzavreli vyššie a pripísali si viac ako 1,6 %. Japonský Nikkei 225 zas vzrástol o 1,35 % a juhokórejské indexy sa posilnili po rozhodnutí centrálnej banky ponechať úrokové sadzby nezmenené. Austrálsky S&P/ASX 200 skončil so ziskom 0,78 %, čo celkovo naznačuje pozitívnu náladu na miestnych trhoch napriek pretrvávajúcim hospodárskym neistotám. V Európe sa pritom odohrával opačný scenár, nakoľko o 15:20 SEČ dosahoval rozsiahly index Stoxx 600 stratu 0,25 %, ktorá sa preniesla aj na britský FTSE 100 (-0,55 %), nemecký DAX (-0,47 %) a aj francúzsky CAC 40 (-0,58 %). Nádejné vyhliadky pre investorov predsa len priniesli výsledky firiem ako Sainsbury, Deliveroo a Rentokil, ktorých akcie sa posilnili vďaka rastu ziskov a tržieb. Naopak, Alphawave sa oslabil pre chýbajúce prognózy pre rok 2025.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Obchodné zásoby v USA vo februári vzrástli o 0,2 %, čo bolo v súlade s očakávaniami analytikov RTT News. Výrazne sa však zotavili aj obchodné tržby, ktoré sa zvýšili o 1,2 % po januárovom poklese, a najväčší nárast sa zaznamenal pri veľkoobchodných tržbách (+2,4 %). V dôsledku silnejšieho rastu tržieb oproti zásobám sa pomer zásob k tržbám mierne znížil z 1,36 na 1,35.
Ázia: V Ázii sa v marci spomalil rast japonského exportu na 3,9 %, čo je výrazný pokles oproti februárovým 11,4 %, najmä kvôli americkým clám a slabšiemu dopytu z Číny. Dovoz sa síce mierne zvýšil, ale zaostal za očakávaniami. Napriek tomu obchodná bilancia vykázala prebytok. Ďalej v Južnej Kórei centrálna banka ponechala úrokové sadzby nezmenené na 2,75 %, vzhľadom na ekonomickú neistotu spôsobenú zmenami v americkej obchodnej politike a domácimi stimulmi. Očakáva sa, že inflácia bude v rámci prognózy a rast dlhu domácností sa stabilizuje.
Austrália: Austrálsky trh práce sa v prvom štvrťroku zotavil, keď zamestnanosť vzrástla o 32 200 osôb, no aj nezamestnanosť mierne stúpla na 4,1 %. Hoci bol rast zamestnanosti slabší, než sa očakávalo, miera participácie sa zvýšila na 66,8 % a miera podzamestnanosti zostala stabilná. Okrem toho zníženie odpracovaných hodín bolo spôsobené nepriaznivým počasím. Ekonómovia predpokladajú, že trh práce zostane stabilný s miernym uvoľňovaním, aj keď Austrálska centrálna banka by mala znížiť úrokové sadzby len o 50 bázických bodov, pričom ďalšie prehodnotenie politiky sa očakáva v máji.
Európa: Makroekonomická situácia v Európe ukazuje zmiešaný vývoj. Švajčiarsko zaznamenalo v prvom štvrťroku pokles obchodného prebytku na 13,7 miliardy CHF v dôsledku nižšieho exportu a rastúceho dovozu, napriek čomu marcové údaje naznačili oživenie obchodu. V Nemecku sa prekvapivo znížili výrobné ceny, najmä pre pokles cien energií, čo naznačuje slabší inflačný tlak. V Británii prieskum Bank of England ukázal stabilný dopyt po úveroch, s miernym nárastom u domácností a veľkých podnikov, pričom dostupnosť financovania sa zlepšuje a miera nesplácania úverov ostáva prevažne nezmenená.