S & P 500 prekonal hranicu 4500 bodov
Vďaka ustupujúcej inflácií a najnovšie aj negatívnejšiemu vývoju na trhu práce sa znižuje pravdepodobnosť ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou. Naopak v Európe inflačné tlaky naďalej pretrvávajú.
Absolútna správa:
Akcie otvorili v zelených číslach, avšak nezaznamenali výraznejší nárast. Index S&P 500 sa pohyboval blízko 4 500, čím zaznamenal svoje najväčšie zotavenie od júna, pričom obchodníci analyzovali ďalšiu dávku makroekonomických údajov, aby naznačovali vyhliadky na politiku Federálneho rezervného systému. Dvojročné výnosy klesli o päť bázických bodov na 4,8 %. Dolár ustúpil voči všetkým svojim rovesníkom na rozvinutom trhu. Hrubý domáci produkt USA vzrástol v druhom štvrťroku revidovaným medziročným tempom o 2,1 %, čo je pod predchádzajúcim odhadom ministerstva obchodu. Revízia HDP smerom nadol odrážala nižšie zásoby a nebytové fixné investície. Súkromné spoločnosti zamestnali 177 000 nových pracovníkov, podľa údajov zverejnených v stredu výskumným inštitútom ADP. Stredný odhad v prieskume agentúry Bloomberg medzi ekonómami hovoril o 195-tisícovom náraste. Euro vzrástlo, keďže inflácia sa v Nemecku spomalila menej, než sa očakávalo, a v Španielsku zrýchlila, čo predstaviteľom Európskej centrálnej banky ponúklo čiastočný obraz o tlakoch na ceny v regióne, keď sa rozhodujú, či opäť zvýšiť úrokové sadzby. Visa a Mastercard pristúpili k plánu zvýšiť poplatky, ktoré mnohí maloobchodníci platia pri prijímaní kreditných a debetných kariet zákazníkov. Spoločnosť Salesforce po uzávierke vykáže zisky a investori budú hľadať náznaky, či nové produkty umelej inteligencie môžu pomôcť zvýšiť rast výnosov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku v auguste nečakane klesol na 36,2 z júlového 19-mesačného maxima 37,1 a pod trhové prognózy 37,5. Index spotrebiteľských cien (CPI) v Austrálii sa v júli zvýšil o 4,9 %, pričom sa spomalil z 5,4 % nárastu v júni a pod trhový konsenzus o náraste o 5,2 %. Išlo o najnižšiu mieru inflácie od februára 2022, najmä v dôsledku spomalenia cien nehnuteľností a potravín, aj keď zostala výrazne nad cieľovým rozpätím 2 – 3 % Austrálskej centrálnej banky.
EU: Nemecká miera inflácie sa v auguste medziročne zmiernila na 6,1 %, čo je nepatrný pokles zo 6,2 % v predchádzajúcom mesiaci a mierne nad očakávaniami trhu 6,0 %, ukázal predbežný odhad. Medzimesačne sa ceny zvýšili o 0,3 %. Indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne klesol v auguste štvrtý mesiac po sebe na 93,3; čím zaostal za očakávaniami trhu 93,7. Ide o najnižšiu hodnotu od novembra 2020. Registrácie osobných áut v Európskej únii vzrástli v júli 2023 medziročne o 15,2 % na 851,2 tisíc kusov, čo predstavuje 12. mesiac nárastu za sebou.
USA: Ekonomika USA rástla v druhom štvrťroku medziročným tempom 2,1 % v porovnaní s predbežnou hodnotou 2,4 % a nárastom v prvom štvrťroku o 2,0 %. Súkromné podniky v USA najali v auguste 2023 177-tisíc nových pracovníkov, najmenej za päť mesiacov, pričom očakávania trhu boli vo výške 195-tisíc. V júli sa počet pracovníkov zvýšil o 371-tisíc. Podľa predbežného odhadu sa obchodný deficit USA v júli zvýšil na 91,2 miliardy USD z revidovaných 88,8 miliardy USD v predchádzajúcom mesiaci.