Inflácia v eurozóne podľa predpokladov
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Bank of Japan na svojom júnovom zasadaní jednomyseľne ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni približne 0 %. Banková rada tiež neurobila žiadne zmeny v rámci limitu stanoveného pre nákup dlhopisov vo výške 0,5 %. Tvorcovia politiky síce spomenuli, že inflácia v krajine sa neskôr v tomto roku zmierni, ale zároveň dodali, že budú trpezlivo pokračovať v uvoľňovaní menovej politiky a reagovať na neistoty, ktorým čelí ekonomika a dynamika cien, ako aj finančné podmienky.
EU: Index spotrebiteľských cien v eurozóne bol v máji 2023 potvrdený na úrovni 6,1 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2022. Napriek tomu zostala výrazne vyššia ako je cieľ ECB stanovený na úrovni 2,0 %. Ceny energií klesli o 1,8 % po 2,3-percentnom náraste v apríli. Okrem toho došlo k spomaleniu tlaku na rast cien potravín, alkoholu a tabaku (12,5 % oproti 13,5 %), neenergetických priemyselných tovarov (5,8 % oproti 6,2 %) a služieb (5,0 % oproti 5,2 %). Okrem toho sa miera jadrovej inflácie, ktorá v sebe nezahŕňa energie, potraviny, alkohol a tabak, v máji znížila na 5,3 %, čo je najnižšia hodnota od januára.
USA: Podľa predbežných údajov Michiganskej univerzity sa spotrebiteľský sentiment v USA v júni 2023 zvýšil z májových 59,2 bodu na 63,9 bodu, čo je najvyššia hodnota za posledné štyri mesiace. Údaje prekonali prognózy na úrovni 60, čo odzrkadľuje väčší optimizmus, keďže inflácia sa zmiernila a politici vyriešili krízu dlhového stropu. Podľa predbežných odhadov sa ukazovateľ jednoročných inflačných očakávaní Michiganskej univerzity v Spojených štátoch v júni 2023 znížil na 3,3 % oproti 4,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je najnižšia úroveň od marca 2021.
David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.