Index S&P 500 má nakročené k piatemu mesiacu ziskov v rade
Nový týždeň so sebou prináša ďalšie výsledky spoločností, ako aj vyhlásenie kľúčových ekonomických dát.
Absolútna správa
V pondelok v predobchodnej fáze bola aktivita na akciovom trhu len mierna. Spoločnosť Heineken sa prepadla až o 7,2 % po tom, čo holandský pivovar znížil svoju prognózu ohľadom budúcich ziskov. Spoločnosť Palantir zase vyskočila v súvislosti s rastúcim optimizmom investorov ohľadom vývoja umelej inteligencie. Spoločnosť Ford klesla po tom, čo jej rating znížila ratingová agentúra Jefferies. Pondelkom sa začína aj ďalší rušný týždeň plný výsledkov. Medzi spoločnosti vyhlasujúce svoje výsledky tento týždeň budú patriť aj technologickí giganti, ako Amazon či Apple. Tento týždeň môžeme očakávať aj vyhlásenie kľúčových ekonomických ukazovateľov, vrátane indexu PMI a nezamestnanosti v USA, inflačných dát v eurozóne a rozhodnutiu o úrokových sadzbách v Británii. Jen klesol oproti doláru o 0,7 % po tom, čo Bank of England oznámila neplánované operácie na nákup dlhopisov. Index S&P 500 vzrástol v predobchodnej fáze len mierne, avšak od začiatku roka už stihol získať takmer 16 %. Vývoj na akciovom trhu naznačuje, že sa môže jednať o najlepší rok od roku 2019. Index S&P 500 má našliapnuté uzavrieť piaty mesiac rastu po sebe, čo by sa stalo po prvýkrát od augusta 2021.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: V Číne došlo k poklesu nevýrobného PMI z 53,2 bodu na 51,5 bodu. PMI výrobného sektora zase vzrástlo za júl na 49,3 bodu zo 49 bodov v júni, čo bolo viac než boli trhové prognózy. Avšak tieto dáta poukazujú na štvrtý mesiac poklesu aktivity v továrňach za sebou, vďaka slabému dopytu doma i v zahraničí a pretrvávajúceho poklesu v realitnom sektore. Kompozitný index PMI zase poklesol na 51,1 bodu z 52,3 bodu. Ide o najnižšiu hodnotu od decembra 2022. maloobchodné tržby v Japonsku medziročne vzrástli o 5,9 %, čo predstavuje mierne zrýchlenie rastu oproti predchádzajúcemu mesiacu. Išlo o 16. mesiac expanzie maloobchodných tržieb po sebe.
EU: Podľa predbežných odhadov sa ročná miera inflácie v eurozóne spomalila po tretí krát po sebe na 5,3 % z júnových 5,5 %. Ide o najnižšiu hodnotu od januára 2022 predovšetkým vďaka poklesu cien energií, spomalenia rastu cien potravín, alkoholu a tabaku a neergetických priemyselných tovarov. Na druhej strane inflácia v službách pokračovala v raste. Okrem toho jadrová inflácia zostala nezmenená na úrovni 5,5 %. V porovnaní s júnom došlo k poklesu indexu CPI o 0,1 %. HDP eurozóny vzrástlo v druhom štvrťroku medziročne o 0,6 %, čo predstavuje pokles z minulého kvartálu, kedy HDP vzrástlo o 1,1 %. Išlo o najslabšie tempo rastu hospodárstva eurozóny od roku 2021 v dôsledku poklesu reálnych príjmov a rastu úrokových sadzieb.
USA: Chicagské PMI sa v júli zvýšil na 42,8 bodu zo 41,5 bodu v júni, čo bolo menej než boli odhady. Tento údaj znamenal 11. mesiac po sebe pokles podnikateľskej aktivity v chicagskom regióne. Index podnikateľskej aktivity FEDu v Dallase pre priemyselnú výrobu v Texase vzrástol za júl druhý mesiac po sebe na najvyššiu úroveň za posledné štyri mesiace.