Hoci sa trhy po nedávnom prepade stabilizovali, nálada investorov zostáva krehká
Americké akcie klesli po tom, čo najnovšie údaje ukázali, že týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa držia blízko historických miním a cena ropy WTI sa prvýkrát od konca augusta dostala pod 83 USD za barel.
Absolútna správa:
Index S&P 500 a technologický Nasdaq 100 klesli o menej ako 0,5 %, keďže obchodníci váhali s veľkými stávkami pred piatkovou kľúčovou mesačnou správou o mzdách mimo poľnohospodárskeho sektora. Štátne dlhopisy sa vyvíjali zmiešane, ropa predĺžila ústup a dolár voči košu mien skupiny desiatich krajín oslabil. Investori hľadali údaje signalizujúce, že trh práce sa ochladzuje natoľko, aby FED predišiel ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb v budúcom mesiaci. Štvrtková správa, ktorá pripravuje pôdu pre údaje NFP, ukázala mierny nárast počtu osôb žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. V súčasnosti swapy oceňujú šancu na krok Fedu zvýšiť úrokové sadzby v budúcom mesiaci na úrovni jedna ku štyrom. V mesačnej správe o zamestnanosti v USA ekonómovia oslovení agentúrou Bloomberg predpokladajú, že v septembri v americkej ekonomike pribudlo 170 000 pracovníkov, čo je o niečo menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Aj napriek tomu, že trhy vykazujú známky upokojenia, správy stratégov poukazujú na hlboké obavy z dlhodobej ekonomickej daňovej záťaže vyplývajúcej z vyšších a dlhodobejších úrokových sadzieb. Analytici spoločnosti Barclays Plc vo svojej poznámke napísali, že globálne dlhopisy sú odsúdené na ďalší pokles, pokiaľ trvalý pokles akcií neoživí príťažlivosť aktív s pevným výnosom.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Ročná miera inflácie v Južnej Kórei vzrástla v septembri na 3,7 % z 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci a výrazne prekonala očakávania trhu, ktorý očakával nárast o 3,4 %. Znamenala najvyššiu hodnotu od apríla, a to v dôsledku vyšších cien komunálnych služieb a priemyselných tovarov. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,6 % po tom, ako v auguste vzrástli na januárové maximum z roku 2017 vo výške 1 %, čím prekonali očakávania rastu o 0,3 %. Juhokórejská centrálna banka v auguste už piatykrát za sebou udržala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na stabilnej úrovni 3,5 %, keďže zvažuje spomalenie rastu v prostredí zmierňujúcej sa inflácie.
EU: Prebytok obchodnej bilancie Nemecka sa v auguste 2023 zvýšil na 16,6 miliardy EUR z 15,9 miliardy EUR v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonal očakávania trhu vo výške 15 miliárd EUR. Vývoz sa znížil o 1,2 % na 127,9 mld. eur, čo je najnižšia hodnota od marca 2022 a oveľa horšia, než očakávaný pokles o 0,4 %. Priemyselná produkcia vo Francúzsku v auguste 2023 medzimesačne klesla o 0,3 %, oproti nadol revidovanému nárastu o 0,5 % v predchádzajúcom mesiaci a o niečo menej, ako boli trhové prognózy poklesu o 0,4 %, v dôsledku výrazného prepadu v kľúčových odvetviach. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v Španielsku sa v septembri 2023 prepadol na 77,2 bodu z takmer dvojročného maxima 94,4 bodu v júli, čo odzrkadľuje nový pokles nálady po vynechaní augustových údajov. Výsledok naznačil, že španielski spotrebitelia vo väčšej miere pociťujú vplyv vyšších úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky.
USA: Obchodná bilancia USA sa v auguste 2023 znížila na 58,3 miliardy USD, čo je najnižšia hodnota od septembra 2020 a pod prognózami deficitu 62,3 miliardy USD. Vývoz vzrástol o 1,6 % na päťmesačné maximum 256 miliárd USD a dovoz klesol o 0,7 % na 314,3 mld. dolárov. Deficit s Čínou sa znížil o 1,3 miliardy USD na päťmesačné minimum 22,7 miliardy USD. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 30. septembra zvýšil o 2 000 na 207 000, čo je menej ako odhadovaných 210 000 a zostáva blízko sedemmesačného minima 202 000 zo začiatku mesiaca.