Guvernér FEDu naznačil, že tento mesiac ponechajú sadzby na stabilnej úrovni
Guvernér FEDu Jerome Powell dnes vo svojom príhovore naznačil, že americká centrálna banka zrejme ponechá tento mesiac sadzby na rovnakej úrovni.
Absolútna správa:
Dvojročné dlhopisové výnosy klesli o 10 bázických bodov na úroveň pod 4,6 %. Index S&P 500 sa posunul vyššie po tom, ako zaznamenal jeden z najlepších novembrových nárastov v histórii. Swapové kontrakty, ktoré predvídajú výsledky politických zasadnutí Fedu, predpokladali ďalšie uvoľnenie úrokových sadzieb do konca roka 2024. Obchodníci očakávajú, že efektívna úroková sadzba Fedu klesne zo súčasných 5,33 % na približne 4,07 %. Meradlo aktivity amerických tovární sa v novembri zmenšilo už 13. mesiac po sebe, keďže vysoké úrokové sadzby naďalej doliehajú na stranu ekonomiky produkujúcu tovary. Prezident chicagskej pobočky Fedu Austan Goolsbee vyjadril presvedčenie, že inflácia je stále na ceste k návratu k 2-percentnému cieľu americkej centrálnej banky, pričom ocenil najnovšie údaje, ktoré ukázali ustupujúce cenové tlaky. Z podnikových správ akcie naviazané na kryptomeny, ako napríklad Coinbase Global a Marathon Digital Holdings rástli, keď Bitcoin vystúpil na najvyššie úrovne od mája 2022. Druhý tohtoročný neúspech spoločnosti Pfizer v oblasti liekov na chudnutie je varovným signálom, že preniknúť na lukratívny trh s obezitou nebude jednoduché, spoločnosť Dell Technologies vykázala tržby, ktoré klesli viac, ako sa očakávalo, pod vplyvom pokračujúceho slabého dopytu podnikov po počítačoch a spoločnosť American International Group predala akcie spoločnosti Corebridge Financial v hodnote 717,5 milióna USD, ktorá sa vlani odčlenila od spoločnosti zaoberajúcej sa životným a dôchodkovým poistením.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Všeobecný výrobný index PMI v Číne v novembri 2023 vzrástol na 50,7 bodu zo 49,5 bodu v októbri, čím prekonal trhové prognózy na úrovni 49,8 bodu a poukázal na najvyššiu hodnotu od augusta. Úroveň produkcie aj nákupov sa vrátila k rastu, a to v kontexte nedávneho úsilia Pekingu oživiť spomaľujúce hospodárstvo. Aj nové objednávky vzrástli najviac za posledné štyri mesiace, zatiaľ čo miera prepúšťania sa zmiernila. Výkonnosť dodávateľského reťazca sa medzitým druhý mesiac po sebe mierne zlepšila. Údaje o cenách naznačili, že nákladové tlaky zostali tlmené, pričom vstupné náklady rástli mierne, čo bolo pomalšie ako v októbri. Úsilie o prilákanie a zabezpečenie odbytu zároveň obmedzilo cenovú silu a výrobné náklady sa v podstate nezmenili. Nakoniec sa nálada zlepšila na 4-mesačné maximum.
EU: HCOB PMI vo výrobnom sektore eurozóny bol v novembri 2023 mierne revidovaný na 44,2 bodu, čo je viac ako 43,1 bodu v októbri a najvyššia hodnota od mája. Najnovšie čítanie však stále naznačovalo sedemnásty mesiac po sebe trvajúci pokles vo výrobnom sektore, pričom na čele poklesu bolo Rakúsko, tesne nasledované Nemeckom a Francúzskom. Produkcia naďalej klesala solídnym tempom, aj keď pomalšie, spolu s novými objednávkami aj vývoznými tržbami. Objem nevybavených zákaziek sa v novembri znížil, čím sa pretrvávajúce obdobie úbytku nevyriešených zákaziek predĺžilo na rok a pol, pričom tempo prepúšťania bolo najrýchlejšie od augusta 2020. Dodacie lehoty dodávateľov sa navyše v novembri skrátili už desiaty mesiac po sebe. Pokiaľ ide o ceny, tak vstupné náklady, ako aj náklady na výstupy zostali v deflačnom pásme. Napokon, podnikateľská dôvera sa zlepšila a dosiahla trojmesačné maximum.
USA: Index PMI vo výrobnom sektore USA sa v novembri 2023 nezmenil a dosiahol 46,7 bodu, čo je rovnaká hodnota ako v októbri a nižšia ako prognóza 47,6 bodu, čo naďalej poukazuje na pokles vo výrobnom sektore. Spoločnosti stále primerane riadia výstupy, keďže pokles objednávok pokračuje. Napriek tomu sa dodacie lehoty dodávateľov vo výrobe naďalej skracujú, čo je pozitívnym faktorom pre budúcu hospodársku aktivitu.