Banky ťahajú indexy nadol, keďže stávky na sadzby sa zmenšujú
Akcie klesali, keďže diskusia investorov sa presúva na to, ako dlho bude Federálny rezervný systém udržiavať vyššie úrokové sadzby. Americké dlhopisy získali, keďže investori nakupovali ich posledný pokles.
Absolútna správa:
Index S&P 500 klesol o 0,8 %, rovnako aj Nasdaq 100 po tom, čo maloobchodné tržby v USA vzrástli viac, ako sa predpokladalo, čo sú údaje, ktoré naznačujú, že ekonomika môže podporiť vyššie sadzby a môžu odradiť tvorcov politiky od obratu k nižším úrokovým sadzbám. Akcie bánk zaťažili širší benchmark po varovaní agentúry Fitch, že táto ratingová spoločnosť môže znížiť hodnotenie väčších bánk, ako sú JPMorgan Chase alebo Bank of America. Americké štátne dlhopisy vzrástli, keďže kupujúci vstúpili do hry uprostred globálneho výpredaja dlhopisov. Obchodníci s opciami rekalibrovali pozície, aby zohľadnili možnosť, že úrokové sadzby a inflácia zostanú na vysokej úrovni dlhšie. Výnosy 10-ročných dlhopisov sa po dosiahnutí úrovne 4,23 %, najvyššej od októbra, obrátili, zatiaľ čo dvojročné dlhopisy po prekročení úrovne 5 % klesli. Devalvácia v Argentíne a utorkové mimoriadne zvýšenie sadzieb v Rusku s cieľom zastaviť pokles rubľa sa pridali k nálade na znižovanie rizika. Čína sa dostala z pandemickej výluky, čo vyvoláva obavy, že svetový hospodársky motor sa zadrháva. Krajina sa snaží zvládnuť potenciálnu platobnú neschopnosť developerskej spoločnosti Country Garden Holdings po tom, ako nesplácala svoj dlh. Yuan sa obchodoval najslabšie od novembra po tom, ako znížili sadzbu na jednoročné úvery o 15 bázických bodov na 2,5 %. Údaje za júl podčiarkli hospodársky prepad, keď ukázali, že rast spotrebiteľských výdavkov, priemyselnej výroby a investícií sa plošne znížil a nezamestnanosť sa zvýšila. Ropa klesla a zlato sa prepadlo, keďže obchodníci znížili očakávania týkajúce sa znižovania sadzieb Fedu v budúcom roku a v ďalších rokoch. V rámci menových kurzov, britská libra dosiahla v rámci svetovej desiatky najlepšie výsledky, keďže investori zvažovali vyhliadky na nadmerné zvyšovanie úrokových sadzieb po tom, ako sa rast miezd zrýchlil na najvýraznejšie tempo v histórii. Koncom tohto týždňa sa pozornosť sústredí na údaje o inflácii v Spojenom kráľovstve, ktoré budú zverejnené v stredu, a následne na zápisnicu z júlového zasadnutia Fed-u, keďže obchodníci budú hľadať indície o ďalších krokoch centrálnych bánk.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Čínska priemyselná výroba sa v júli 2023 medziročne zvýšila o 3,7 %, čo predstavuje spomalenie oproti júnovému nárastu o 4,4 % a je pod prognózou 4,4 %, a to v dôsledku miernejšieho nárastu výrobnej aktivity (3,9 % oproti 4,8 %) a ťažobnej produkcie (1,3 % oproti 1,5 %). Pri pohľade na konkrétne odvetvia sa rast produkcie zmiernil v rôznych sektoroch: tavenie a lisovanie neželezných kovov (8,9 % oproti 9,1 % v júni), chemikálie (9,8 % oproti 9,9 %), elektrické stroje a prístroje (10,6 % oproti 15,4 %), kovy (1,4 % oproti 2,4 %), počítače a komunikačné zariadenia (0,7 % oproti 1,2 %) a ťažba a úprava uhlia (0,4 % oproti 2 %). Sledovaná miera nezamestnanosti v mestách Číny sa v júli 2023 zvýšila na 5,3 % z júnového 16-mesačného minima 5,2 %. Sledovaná miera nezamestnanosti obyvateľstva s miestnou registráciou domácností bola 5,3 % a obyvateľstva s nemiestnou registráciou domácností bola 5,2 %, z toho miera nezamestnanosti obyvateľstva s nemiestnou registráciou poľnohospodárskych domácností bola 4,8 %.
EU: Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve sa za tri mesiace do júna 2023 zvýšila na 4,2 %, čo je najviac od konca roka 2021 a viac, ako sa predpokladalo (prognózy boli na úrovni 4 %). K nárastu nezamestnanosti prispeli krátkodobo nezamestnaní. Došlo k veľkému presunu z ekonomickej neaktivity do nezamestnanosti, pričom miera ekonomickej neaktivity sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížila o 0,1 percentuálneho bodu na 20,9 %. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko sa v auguste 2023 zvýšil na -12,3 z -14,7 v júli, čo bola najnižšia úroveň od decembra, a v porovnaní s trhovými prognózami na úrovni -14,7. Odborníci na finančnom trhu očakávajú do konca roka mierne zlepšovanie hospodárskej situácie.
USA: Maloobchodné tržby v USA v júli 2023 medzimesačne vzrástli o 0,7 %, čo predstavuje štvrtý rast za sebou a prekonanie trhových prognóz rastu o 0,4 %. Nasleduje po vzostupne revidovanom náraste o 0,3 % v júni, čo je ďalším znakom toho, že spotrebiteľské výdavky zostávajú silné napriek vysokým cenám a nákladom na pôžičky. Tržby v júli pravdepodobne podporila akcia Prime Day spoločnosti Amazon. Najväčší nárast zaznamenali tržby v maloobchodných predajniach mimo obchodov (1,9 %), nasledovali predajne so športovými potrebami, hobby, hudobnými nástrojmi a knihami (1,5 %), stravovacie služby a pohostinstvá (1,4 %) a odevy (1 %). Na druhej strane sa tržby znížili v predajniach s nábytkom (-1,8 %); elektronikou a spotrebičmi (-1,3 %) a v predajniach motorových vozidiel a súčiastok (-0,3 %).