Akciový trh pokračuje v prepadoch
Indexy pokračujú po otvorení trhu v USA v prepadoch, keďže investori predpokladajú vyššie úrokové sadzby počas dlhšieho obdobia.
Absolútna správa:
Akciový trh pokračoval v odpredajoch na začiatku obchodovania v USA a index volatility VIX sa priblížil k hranici dvadsať bodov. Index Dow Jones obnovil prepady ppotom, ako klesol pod 200-dňový kĺzavý priemer, čo naznačuje, že sa index stal prepredaným a môže dôjsť k zastaveniu prepadu v najbližšej dobe. Ropa pokračovala v raste na 92 USD za barel. Výnosy štátnach dlhopisov vzrástli a znova sa priblížili k 16-ročnému maximu. Index ICE MOVE z dielne Bank of America dosiahol najvyššiu hodnotu za mesiac. Dôveru spotrebiteľov v USA oslabili vyššie náklady na čerpanie úverov a rozširujúceho sa vplyvu agresívneho zvyšovania sadzieb. Ukazovateľ spotrebiteľskej nálady klesol na 103 z revidovanej úrovne 108,7 v auguste, čím zaostal za mediánovým odhadom 105,5 v prieskumu agentúry Bloomberg medzi ekonómami.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Mesačný ukazovateľ indexu spotrebiteľských cien (CPI) v Austrálii vzrástol za rok do augusta o 5,2 %, čím došlo k zrýchleniu rastu spotrebiteľských cien oproti júlovému nárastu o 4,9 %, ktorý bol najnižší za posledných 17 mesiacov a zodpovedal prognózam. Išlo o prvé zvýšenie medziročnej inflácie od apríla, a to najmä v dôsledku rýchlejšieho rastu cien v doprave (7,4 % oproti 0,3 %), pričom ceny pohonných hmôt pre automobilový priemysel vzrástli najviac od novembra 2022. Mesačný ukazovateľ CPI bez volatilných položiek a cestovného sa v auguste zvýšil o 5,5 %, čo predstavuje pokles oproti júlovému nárastu o 5,8 %. Index predstihových ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý sa používa na posúdenie ekonomického výhľadu na niekoľko mesiacov dopredu na základe údajov, ako sú ponuky práce a spotrebiteľská nálada, bol v júli revidovaný na vyššiu úroveň 108,2 v porovnaní s predbežným odhadom 107,6, pričom zostal nižší ako konečných 108,8 v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najnižšiu hodnotu od apríla v dôsledku poklesu vo výrobnom sektore, zatiaľ čo sektor služieb v júli rástol najmenej za posledných šesť mesiacov.
EU: Bankové úvery domácnostiam v eurozóne v auguste 2023 medziročne vzrástli o 1 %, čo je najnižšie tempo rastu od augusta, v dôsledku pokračujúceho spomalenia dopytu po úveroch, ktoré možno pripísať rastúcim úrokovým sadzbám ECB. Rast úverov podnikom sa navyše prudko spomalil na 0,6 %, čo predstavuje najnižšiu úroveň od decembra 2015. Celkový rast úverov súkromnému sektoru, ktorý zahŕňa domácnosti aj nefinančné spoločnosti, sa v auguste ochladil na 0,6 %, čo predstavuje najslabšie tempo od septembra 2015.
USA: Nové objednávky priemyselných tovarov dlhodobej spotreby v USA v auguste nečakane medzimesačne vzrástli o 0,2 %, čím sa odrazili od júlového prepadu o 5,6 % a prekonali trhové prognózy poklesu o 0,5 %. Index hypotekárneho trhu MBA v Spojených štátoch klesol v týždni končiacom 22. septembra 2023 o 1,3 % na 189,60 bodu. Počet žiadostí o refinancovanie úveru na bývanie klesol o 0,9 % a počet žiadostí o kúpu bývania sa znížil o 1,5 %.