Akcie sa zotavujú z poklesov
Americké ale aj európske akciové indexy rastú po tom, čo dosiahli kľúčovú technickú hranicu.
Absolútna správa:
Akcie takmer vymazali straty po tom, čo dosiahli kľúčovú úroveň supportu, pričom investori očakávajú vyhlásenie výsledkov niekoľkých veľkých technologických spoločností tento týždeň. Približne pätina spoločností z indexu S&P 500 už vykázala výsledky. Ropa a zlato sa prepadli, keďže sa zdalo, že Izrael odložil pozemnú inváziu do Gazy. Index S&P 500 sa po poklese o takmer 1 % v prvých minútach obchodovania zotavil a v neskoršom obchodovaní dokázal vzrásť. S&P 500 nakrátko prelomil svoju kľúčovú hranicu 4 200, ktorá predstavuje 50 % retracement rally od najnižších hodnôt zaznamenaných počas marcových bankových otrasov. Wall Street takzvaný ukazovateľ strachu - VIX - klesol zo sedemmesačného maxima. Výnosy 10-ročných vládnych dlhopisov sa takmer nezmenili po tom, ako sa dotkli úrovne 5 % po prvýkrát od roku 2007. Dolár sa oslabil. Spoločnosť Chevron sa dohodla na kúpe spoločnosti Hess za 53 miliárd USD. Spoločnosť Roche Holding AG zaplatí 7,1 miliardy USD za prevzatie spoločnosti Telavant Holdings, vývojára sľubnej terapie na liečbu zápalového ochorenia čriev. Spoločnosť Walgreens Boots Alliance vzrástla, keďže JPMorgan Chase zvýšil rating tohto reťazca drogérií na "overweight". Spoločnosť Pinterest vzrástla po tom, čo jej spoločnosť Stifel zvýšila rating na “kúpiť“, a uviedla, že existuje priestor na rast mimo domáceho trhu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
EU: Index spotrebiteľskej dôvery v Turecku sa v októbri zvýšil na 74,6 bodu zo 71,5 bodu v predchádzajúcom mesiaci. To predstavuje najvyššiu hodnotu od júla, naďalej však odráža pesimistický výhľad, keďže zostáva pod úrovňou 100. Zlepšili sa očakávania týkajúce sa celkovej hospodárskej situácie v nasledujúcich 12 mesiacoch (72,9 oproti 68 v septembri), ako aj finančnej situácie domácností (72,6 oproti 68,9), čo naznačuje nárast nákupov tovarov dlhodobej spotreby (93,2 oproti 92,7). Medzitým bol vyšší aj sentiment v prípade celkovej ekonomickej situácie (45,8 oproti 43,5), úspor (68,7 oproti 64,9) a súčasnej finančnej situácie domácností (59,7 oproti 56,2). Okrem toho prudko vzrástol výhľad na budúcu infláciu (60 oproti 57,7), zatiaľ čo obavy z nezamestnanosti v nasledujúcich 12 mesiacoch mierne poklesli (72,3 oproti 72,7).
USA: Národný index aktivity chicagského Fedu vzrástol v septembri na +0,02 oproti nadol revidovanej hodnote -0,22 v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje, že ekonomika USA expandovala svojím historickým trendovým (priemerným) tempom rastu. Ukazovatele súvisiace s výrobou prispeli k indexu CFNAI hodnotou +0,03 oproti augustovej hodnote -0,10, k čomu prispelo oživenie aktivity vo výrobnom sektore. Okrem toho sa príspevok kategórie tržieb, objednávok a zásob v septembri zvýšil na -0,01 z -0,06 v predchádzajúcom mesiaci a príspevok ukazovateľov súvisiacich so zamestnanosťou sa zvýšil na +0,01, čo je mierne zvýšenie oproti neutrálnemu príspevku v auguste. Príspevok kategórie osobná spotreba a bývanie k indexu CFNAI sa tiež zvýšil na -0,01 z -0,06.