Akcie pokračujú v poklese
Lepšie ako očakávané nové dávky v nezamestnanosti priniesli značný pesimizmus na trh, keďže zvyšujú pravdepodobnosť zvýšenia nových úrokových sadzieb; ekonomika eurozóny rástla iba o 0,1 % a Čína zvažujú zakázať iPhony štátnym úradníkom.
Absolútna správa:
Veľké technológie stlačili akciový trh nadol, pričom spoločnosť Apple klesla pre obavy, že Čína rozšíri zákaz používania iPhonu. Akcie tiež klesli, keď údaje o žiadostiach o nezamestnanosť signalizovali odolnosť trhu práce, čím podporili centrálnu banku, aby udržala úrokové sadzby zvýšené. Index Nasdaq 100 klesol o viac ako 1 %, zatiaľ čo index S&P 500 klesol už tretí obchodovací deň za sebou. Apple predĺžil dvojdňový pokles na 7 %. Akcie sa dostali pod kľúčový 100-dňový kĺzavý priemer, čo niektorí technickí analytici považujú za medvedí signál. Niekoľko čínskych vládnych agentúr začalo inštruovať zamestnancov, aby nenosili svoje telefóny značky iPhone do práce, uviedli ľudia oboznámení s touto záležitosťou a potvrdili predchádzajúcu správu z Wall Street Journal. Okrem toho má Peking v úmysle rozšíriť toto obmedzenie na oveľa širšie množstvo štátnych podnikov a iných vládou kontrolovaných organizácií. Dvojročné výnosy v USA sa pohybovali blízko 5 %. Po dosiahnutí takmer šesťmesačného maxima na začiatku týždňa sa dolár nezmenil. Euro pokleslo, keďže región v druhom štvrťroku sotva rástol, čo znižuje pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb. Čínsky jüan klesol na 16-ročné minimum, keď rástol pesimizmus voči čínskej ekonomike.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Prebytok obchodnej bilancie Číny klesol v auguste 2023 na 68,36 miliardy USD zo 78,65 miliardy USD v rovnakom období minulého roka, čo je menej, ako trhové prognózy vo výške 73,9 miliardy USD. Išlo o najmenší prebytok obchodnej bilancie od mája, keďže vývoz klesol viac ako dovoz pri pretrvávajúcom slabom dopyte z domova i zo zahraničia. Vývoz sa medziročne znížil o 8,8 %, čo je štvrtý mesiac poklesu za sebou, čo je lepšie ako trhový konsenzus o poklese o 9,2 %; zatiaľ čo dovoz klesol o 7,3 %, čo je šiesty mesiac poklesu v rade, v porovnaní s konsenzom poklesu o 9 %.
EU: HDP eurozóny vzrástlo v treťom odhade v druhom štvrťroku 2023 medzikvartálne o 0,1 %, čo bol nadol revidovaný údaj z pôvodných odhadov nárastu o 0,3 %. Nasleduje po taktiež 0,1% raste v predchádzajúcom štvrťroku. Na strane výdavkov bola spotreba domácností rovnako ako v 1. štvrťroku stabilná, oživili sa výdavky vlády a tvorba hrubého fixného kapitálu vzrástla. Oproti druhému kvartálu roku 2022 HDP vzrástlo o 0,5 %.
USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, klesol o 13 000 z predchádzajúceho týždňa revidovanej smerom nahor na 216 000 v týždni končiacom sa 2. septembra, čo je výrazne pod očakávaniami trhu 234 000 a predstavuje najnižšiu úroveň od februára. Medzitým pokračujúce nároky na dávku v nezamestnanosti klesli o 40 000 na 1 679 000 v predchádzajúcom týždni. Jednotkové náklady práce v americkom nepoľnohospodárskom obchodnom sektore vzrástli v druhom štvrťroku 2023 anualizovane o 2,2 %, čo je viac ako 1,6 % v predbežnom odhade a trhové prognózy o 1,9 %.