Akcie klesali v dôsledku rastúcej pravdepodobnosti zvýšenia úrokových sadzieb
V rámci dnešného dňa akcie klesali, keď americké makroekonomické výsledky priniesli silné údaje zo sektora služieb, čo zvýšilo pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb.
Absolútna správa:
Obchodníci reagovali na silné údaje z amerického sektora služieb zvýšením svojich stávok na zvýšenie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému. To viedlo k poklesu cien akcií, pričom index S&P 500 klesol pod 4 500 a Nasdaq 100 sa prepadol o 1 %, najmä v dôsledku poklesu cien technologických gigantov Tesla Inc. a Nvidia Corp. Vzrástli aj výnosy štátnych dlhopisov, ktoré prekročili 5 %, a dolár posilnil, čo vyvolalo obavy v Japonsku a Číne. Swapové kontrakty naznačovali 60 % pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedu v novembri. Prezidentka Bostonského FEDu Susan Collinsová navrhla trpezlivosť pri hodnotení ekonomických údajov a bývalý prezident Fed Bank of St Louis James Bullard odporučil zvážiť ďalšie zvýšenie sadzieb v tomto roku. Podľa Jeffreyho Roacha, hlavného ekonóma spoločnosti LPL Financial, medzi výzvy pre Fed patrí potenciálne upevnenie inflácie a problémy spotrebiteľov, keď sa znížia nadmerné úspory. Trh môže počas rozhodovania Fedu zažiť viaceré výkyvy. Z podnikových správ spoločnosť AMC Entertainment plánuje získať ďaľšie finančné prostriedky a spoločnosti Microsoft a Apple podliehajú ďaľším vyšetrovaniam Európskou úniou.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Singapurský index S&P Global PMI sa v auguste 2023 zvýšil na 53,6 bodu z júlového päťmesačného minima 51,3 bodu, čo poukazuje na šiestu mesačnú expanziu aktivity súkromného sektora. Najnovší výsledok bol tiež nad priemerom série, podporený rýchlejším rastom nových objednávok v prostredí rozširujúcej sa zákazníckej základne a zlepšením základných podmienok dopytu. Ďalej sa zvýšila aj produkcia, zatiaľ čo zamestnanosť vzrástla prvýkrát za štyri mesiace. Ročná miera inflácie na Taiwane v auguste 2023 druhý mesiac vzrástla na 2,52 % z 1,88 % v predchádzajúcom mesiaci a v porovnaní s trhovými očakávaniami na úrovni 2,10 %.
EU: Maloobchodné tržby v eurozóne sa v júli 2023 medzimesačne znížili o 0,2 % po júnovom náraste o 0,2 %, pričom trh očakával pokles o 0,1 %. Predaj pohonných hmôt pre automobilový priemysel sa znížil o 1,2 % (v porovnaní s -0,3 % v júni) v dôsledku rastúcich cien. Na druhej strane, predaj potravín, nápojov a tabaku vzrástol o 0,4 % (v porovnaní s 0,2 %) a predaj nepotravinárskych výrobkov sa zvýšil o 0,5 %, čo znamenalo štvrtý mesiac rastu po sebe. Rast internetového obchodu sa zrýchlil na 3,8 % z júnových 1,5 %. Na ročnej báze sa maloobchodné tržby znížili o 1,0 %, čo znamenalo desiaty mesiac poklesu za sebou.
USA: Index PMI ISM v službách v auguste nečakane vzrástol na 54,5 bodu, čo poukazuje na najvýraznejší rast v sektore služieb za posledných šesť mesiacov v porovnaní s júlovou hodnotou 52,7 bodu a prognózami 52,5 bodu. Rýchlejší rast bol zaznamenaný v oblasti podnikateľskej aktivity (57,3 oproti 57,1), nových objednávok (57,5 oproti 55), zamestnanosti (54,7 oproti 50,7) a zásob (57,7 oproti 50,4). Zvýšili sa aj dodávky od dodávateľov (48,5 oproti 48,1). Za posledných šesť mesiacov priemerná hodnota 47,7 % odráža najrýchlejšie plnenie dodávateľských dodávok od júna 2009.