Očakávania globálneho výhľadu
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Index nálady výrobcov v Japonsku Tankan agentúry Reuters vzrástol v máji 2023 z -3 v apríli na +6, čím sa prvýkrát v tomto roku dostal do kladných čísel, keďže ekonomika sa zotavuje zo spomalenia spôsobeného COVID. Pozitívne čítanie mesačného prieskumu, ktorý predchádza štvrťročnej správe Tankan japonskej centrálnej banky, naznačilo, že počet firiem, ktoré považujú podnikateľské podmienky za dobré, bol vyšší ako počet firiem, ktoré ich považujú za zlé. Zo správy tiež vyplynulo, že nálada výrobcov by sa mala v nasledujúcich troch mesiacoch ďalej zvyšovať, zatiaľ čo nálada v sektore služieb sa zhoršila len mierne. Automobilový priemysel a ropné rafinérie patrili medzi najspokojnejšie odvetvia, keďže sa zmiernili poruchy dodávok. Globálne protivetry a zvýšená úroveň inflácie medzitým naďalej tlmili spotrebu, čo škodilo nálade.
EU: Inflácia spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve v apríli 2023 medziročne klesla na 8,7 %, čo je najnižšia hodnota od marca 2022, a to v dôsledku prudkého spomalenia rastu cien elektriny a plynu. Napriek tomu miera inflácie prekonala trhové očakávania na úrovni 8,2 % a zostala výrazne nad cieľom Bank of England na úrovni 2,0 %. Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko klesol v máji 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,7 bodu na 91,7 bodu, čo je menej ako 14-mesačné maximum v predchádzajúcom mesiaci a zaostáva za trhovými očakávaniami na úrovni 93,0 bodu. Znamenalo to zároveň prvý mesačný pokles indexu od októbra minulého roka, a to v dôsledku výrazného zhoršenia očakávaní priemyslu a pravdepodobne aj výrazne nižšieho počtu nových objednávok v dôsledku nedávneho zvýšenia úrokových sadzieb a pretrvávajúcej vysokej inflácie. Očakávania na najbližšie mesiace boli pesimistickejšie (88,6 oproti 91,7 v apríli) a mierne negatívnejšie boli aj hodnotenia súčasnej situácie zo strany firiem (94,8 oproti 95,1).
US: Zásoby ropy v USA sa v týždni končiacom 19. mája 2023 znížili o 12,456 mil. barelov, čo je najviac od novembra 2022 a v porovnaní s trhovými očakávaniami o 0,775 mil. barelov, ukázali údaje zo správy EIA o stave zásob ropy. Aj zásoby benzínu klesli o 2,053 mil. barelov, čo bolo viac ako prognózy čerpania o 1,051 mil. barelov a zásoby destilátov, ktoré zahŕňajú naftu a vykurovací olej, sa znížili o 0,562 mil. barelov v porovnaní s konsenzom rastu o 0,385 mil. barelov. Na druhej strane zásoby ropy v dodávkovom uzle Cushing v Oklahome vzrástli o 1,762 mil. barelov, čo je najviac od konca januára.
Monika Švantnerová, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.