Očakávania úrokových sadzieb
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Japonsku v apríli 2023 vzrástla na 3,5 % z marcového šesťmesačného minima 3,2 %, keďže ceny potravín sa zvýšili najviac od augusta. Jadrová inflácia sa v apríli zvýšila na 3-mesačné maximum 3,4 % z 3,1 % v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, čím sa zhodovala s trhovými projekciami a zároveň sa už 13. mesiac udržala nad 2-% cieľom Bank of Japan.
Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v Spojenom kráľovstve v máji 2023 vzrástol na -27 z -30 v apríli a zlepšil sa už štvrtý mesiac po sebe, keďže britské domácnosti sú napriek pretrvávajúcej inflácii optimistickejšie, pokiaľ ide o ekonomiku a ich financie. Májový údaj bol zároveň najvyšší za posledných 15 mesiacov a zhodoval sa s konsenzuálnou prognózou. Meranie GfK týkajúce sa toho, ako spotrebitelia vnímajú ekonomiku v nasledujúcich 12 mesiacoch, pocitov týkajúcich sa ich osobných financií a ochoty uskutočňovať drahé nákupy, vzrástlo, zatiaľ čo ukazovateľ zámerov sporiť sa nezmenil. Joe Staton, riaditeľ pre klientsku stratégiu spoločnosti GfK, povedal: "Celková trajektória v tomto roku je pozitívna a môže odrážať lepšiu základnú finančnú situáciu v Spojenom kráľovstve, ako by si mnohí mysleli. Všetci sa však musia držať pevne, pretože z týchto ťažkých časov by sa ešte stále mohlo vychádzať kolmo.
Federálny rezervný systém na svojom májovom zasadnutí zvýšil úrokovú sadzbu federálnych fondov o 25 bázických bodov do pásma 5 % - 5,25 %, čo bolo desiate zvýšenie a náklady na prijaté úvery sa dostali na najvyššiu úroveň od septembra 2007. Rozhodnutie bolo v súlade s očakávaniami trhu. Centrálna banka zároveň signalizovala, že cyklus sprísňovania sadzieb možno ukončila, keď z vyhlásenia vypustila vetu poukazujúcu na potrebu ďalšieho sprísňovania politiky. Napriek tomu tvorcovia menovej politiky dodali, že pri určovaní rozsahu, v akom môže byť ďalšie sprísňovanie menovej politiky vhodné, budú brať do úvahy kumulatívne sprísňovanie menovej politiky, oneskorenie, s akým menová politika ovplyvňuje hospodársku aktivitu a infláciu, a hospodársky a finančný vývoj. Predstavitelia tiež poznamenali, že hoci je bankový systém USA zdravý a odolný, prísnejšie podmienky poskytovania úverov domácnostiam a podnikom budú pravdepodobne vplývať na hospodársku aktivitu, nábor zamestnancov a infláciu a rozsah týchto účinkov zostáva neistý.
Monika Švantnerová, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.