Apple môže stratiť svoju pozíciu, ak nebude viac inovovať
Apple nezačína nový rok úplne ideálne, keďže James Cordwell z Redburn Atlantic znížil hodnotenie akcií spoločnosti na neutrálne. Obavy súvisia so sklamaním z nového iPhone 15, ktorý čelil slabým predajom najmä v Číne (pre Apple stále významný trh) a s očakávaním slabého dopytu po zariadeniach v roku 2024 a kritikou inovácií.
Kritika „nedostatku nových funkcií“
Kritici smartfónov vyjadrili nespokojnosť s novými zariadeniami Apple od chvíle, keď bolo oznámenie uvedenia iPhone 15. Niektorí používatelia sociálnych sietí tvrdia, že "inovácie zomreli so Steveom Jobsom" Aj keď Apple tvrdí, že nové modely sú "veľkým krokom vpred" v tomto smere, niektorí ich považujú za nedostatočné. V prípade iPhone 16 sa tiež neočakáva významný posun. Zatiaľ čo firmy ako Microsoft a Alphabet predstavujú rôzne nové projekty v oblasti AI, od Apple sa na takýto krok ešte len čaká. Objavili sa špekulácie, že novinka v tomto smere by mohla prísť už v priebehu roka 2024.
Zníženie ratingu akcií
Nedostatok nových funkcii na zariadeniach bol aj jedným z dôvodov zníženého ratingu od Barclays. Správa zdôrazňuje hlavne slabý dopyt po iPhonoch a nedostatok obnovy predaja MacBookov či iPadov. Aj keď detaily o softvéri a službách sú zatiaľ neznáme, Barclays varuje pred očakávaním ďalšieho rastu akcií Applu a predpokladá, že nasledujúce obdobie bude obdobím vyrovnávania rastu.[1] Napriek obavám zo slabého dopytu po iPhone 15 a regulačným otázkam, správa zdôrazňuje, že Apple má silný ekosystém ktorý bol počas poslednej dekády poháňaný MacBookom a neskôr iPhonom.
Predaje sú na maxime napriek výkyvom
Spoločnosť napriek všetkému, zažíva výnimočný úspech s ročnými tržbami 383,29 miliardy USD. Jej popularita nie je obmedzená len na používateľov zariadení, ale zahŕňa aj investorov a akcie Applu sú jednými z najviac držaných na svete. V roku 2023 akcie spoločnosti zmazali stratu po medveďom trhu v predchádzajúcich niekoľko mesiacoch, ale od nového roku 2024 čelia miernym poklesom z decembrového vrcholu.*
Vývoj ceny akcií spoločnosti Apple Inc (AAPL) za posledných 5 rokov: https://tradingeconomics.com/aapl:us
V Čine je dopyt po iPhonoch slabší
Dopyt po iPhone 15 je od jeho uvedenia v Číne slabší, než tomu bolo pri predchádzajúcich modeloch. Podľa údajov od spoločnosti Counterpoint Research klesli predaje iPhone 15 v prvých dvoch týždňoch po uvedení na trh v Číne o 4,5 % oproti predajom modelov iPhone 14. Podľa analytikov Jefferies, prvý týždeň roka 2024 klesli predaje iPhonov v Číne medziročne až o 30 % za rovnaké obdobie. Dopyt z Číny je oslabený kvôli tamojšej pomalej ekonomickej výkonnosti a hlavne kvôli zvýšenej konkurencii od firiem ako sú Huawei alebo Xaomi. Navyše je problémom aj politická nálada a nacionalizmus v tejto krajine. Podľa niektorých zdrojov čínski zamestnávatelia obmedzujú používanie iPhonov na pracoviskách, ako reakciu na podobné kroky vlády USA, ktorá zakázala niektoré čínske aplikácie na určitých lokalitách z obavy o kyber bezpečnosť.
Panuje aj určitý optimizmus
U väčšiny analytikov však stále ohľadom vývoja hodnoty spoločnosti Apple pretrváva pozitívny sentiment. Napríklad Amit Daryanani z Evercore ISI znova dáva hodnotenie „outperform“. Erik Woodring z Morgan Stanley uvádza, že rok 2024 môže priniesť veľký posun pre spoločnosť. Očakáva, že v roku 2024 by mohla prísť "Edge AI" príležitosť pre Apple s novým jazykovým modelom pre Siri 2.0 a širším operačným systémom s Gen AI, čo by mohlo urýchliť cyklus aktualizácií iPhone. Z 53 analytikov, ktorí sledujú Apple, 32 udržiava rating „nákup“ a 16 „držať“. Iba 5 analytikov hodnotí akcie ako „predaj“.
Záver
Firma Apple si mnohé roky upevňovala postavenie na trhu s rôznymi inováciami a revolučnými riešeniami. Je však zjavné, že od smrti zakladateľa Stevea Jobsa spoločnosť už nevytvára toľko nových trendov a technologických posunov, ako tomu bolo v minulosti. Napriek tomu stále prevláda konsenzus dôvery v budúcnosť tejto firmy, niektorí len poukazujú na spomalenie. Aby sa však Apple udržal na výslní, mal by robiť viac než kopírovať svoje predošlé produkty, inak by sa mohlo stať, že zaostane za ostatnými technologickými gigantami ako Google a Microsoft, ktorí dokážu stále prekvapiť svojimi novinkami.
* Údaje, ktoré sa týkajú minulosti, nie sú garanciou budúcich výnosov.[1] Výhľadové vyhlásenia predstavujú predpoklady a aktuálne očakávania, ktoré nemusia byť presné, alebo vychádzajú z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Tieto vyhlásenia nezaručujú budúcu výkonnosť. Výhľadové vyhlásenia svojim charakterom zahŕňajú riziko a neistotu, pretože súvisia s budúcimi udalosťami a okolnosťami, ktoré nie je možné predvídať a skutočný vývoj a výsledky sa môžu výrazne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.
Upozornenie! Tento marketingový materiál nie je a nesmie byť chápaný ako investičné poradenstvo. Údaje, ktoré sa týkajú minulosti, nie sú garanciou budúcich výnosov. Investovanie v cudzej mene môže ovplyvniť výnosy v dôsledku výkyvov. Všetky obchody s cennými papiermi môžu viesť ako k ziskom, tak i stratám. Výhľadové vyhlásenia predstavujú predpoklady a aktuálne očakávania, ktoré nemusia byť presné, alebo vychádzajú z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Tieto vyhlásenia nezaručujú budúcu výkonnosť.Spoločnosť CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. je subjekt regulovaný Národnou bankou Slovenska.