Absolútna správa
Hlavné americké akciové indexy vo štvrtok vzrástli po prudkom výpredaji, ktorý nasledoval po znížení úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému, ktorý signalizoval menej znížení v budúcom roku. S&P 500 a Nasdaq Composite vzrástli cez noc o 0,69 % a 0,89 % počas toho, ako si Dow Jones pripísal 0,32 %. Na druhú stranu, všetky tri benchmarky uzavreli predchádzajúce obchodovanie v stratách, pričom technologické akcie ponúkajú príležitosti na nákup, najmä v oblasti umelej inteligencie. Ďalej sa pozornosť sústreďuje na HDP, kde sa očakáva, že za tretí štvrťrok vzrástol o 2,8 %, čo je pokles oproti predchádzajúcemu kvartálu. Pri korporátnych správach zas upútal záujem investorov technologický gigant Apple, ktorý rokoval s čínskymi partnermi Tencent a ByteDance o integrácii AI do svojich zariadení, zatiaľ čo Micron sklamal trh slabým výhľadom pre nasledujúci štvrťrok kvôli nízkemu dopytu po čipoch. V čase, keď sa nový obchodný deň na Wall Street len začínal, tak v Ázii sa stihol už ukončiť so stratami. Miestnych finančníkov zaujala Japonská centrálna banka, ktorá ponechala svoju sadzbu nezmenenú na úrovni 0,25 %, čo spôsobilo pokles japonského jenu a zníženie indexov v Japonsku, Južnej Kórei a Austrálii. Japonský Nikkei 225 klesol o 0,69 %, kórejský Kospi o 1,95 % a austrálsky S&P/ASX 200 o 1,7 %. Naopak, Hongkonský menový úrad znížil úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov a Nový Zéland sa dostal do recesie po dvoch po sebe idúcich poklesoch HDP. Medzičasom na starom kontinente akcie prevzali klesajúci trend, keď celoeurópsky indexy Stoxx 600 o 15:20 SEČ evidoval stratu 1,28 %. Centrálnou bankou, ktorá zaujala stanovisko ohľadom nezmenených úrokových sadzbách v tomto regióne, bola britská BoE. Na vlne červených čísel sa taktiež viezli aj zvyšné európske indexy ako CAC 40 či DAX, ktoré presahovali jednopercentnú stratu.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnos 10-ročných amerických štátnych pokladníc vzrástol na 4,532 %, keď Fed naznačil pomalší cyklus znižovania sadzieb v budúcom roku. Predseda Jerome Powell zmiernil očakávania znížení sadzieb na dve z pôvodne predpokladaných štyroch. Rovnako aj výnosy 2-ročných pokladníc klesli, a to na 4,325 %, avšak investori čakajú nové údaje o trhu práce, bývaní a HDP, ktoré poskytnú ďalšie náznaky ekonomického vývoja.
Ázia: Japonská centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú na 0,25 % už tretíkrát po sebe a očakáva ďalšie informácie o mzdách a inflácii. Po ukončení negatívnych úrokových sadzieb v marci banka v tomto roku dvakrát zvýšila sadzbu a plánuje mierne sprísnenie politiky na januárovom zasadnutí. Jadrová inflácia zostáva nad cieľom 2 %, no mierne spomalila. Okrem toho Filipínska centrálna banka znížila svoju referenčnú sadzbu na 5,75 %, už tretíkrát po sebe, kým sa očakáva, že inflácia bude v cieľovom pásme a domáce výdavky podporia zmiernenie inflácie či zlepšenie trhu práce.
Európa: Prebytok bežného účtu eurozóny v októbri klesol na 26 miliárd eur z 39 miliárd eur v septembri, najmä kvôli deficitu primárnych príjmov a prehĺbeniu deficitu sekundárnych príjmov. Prebytok z obchodu s tovarom klesol na 30 miliárd eur, zatiaľ čo prebytok zo služieb zostal stabilný na 15 miliardách eur. V uplynulých 12 mesiacoch dosiahol prebytok 435 miliárd eur, predstavujúc 2,9 % HDP, čo je výrazný nárast oproti predchádzajúcemu roku. Medzitým Bank of England ponechala úrokovú sadzbu nezmenenú na 4,75 %, pričom očakáva ďalší rast inflácie a predpokladá stagnáciu ekonomiky v štvrtom kvartály.