Situácia na trhoch k 23. januáru 2025 predstavuje pre investorov viacero výziev. Kým niektoré regióny a sektory vykazujú rast, iné čelia poklesu. V aktuálnom vydaní denného komentára sa preto podrobnejšie zameriame na kľúčové udalosti, ktoré formujú súčasné investičné prostredie.
Absolútna správa
Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zaznamenali na začiatku štvrtka mierne straty, keď sa počas noci znížili o 0,17 % a 0,51 %. Napriek tomu si technologické spoločnosti, najmä tie zamerané na umelú inteligenciu ako Nvidia a Microsoft, udržali pozitívny trend. Tento rast bol podporený silnými výsledkami spoločností ako Netflix a oznámením nového investičného plánu do AI. Napriek tomu, že prezident Trump vyjadril podporu niektorým technologickým iniciatívam, jeho plány na zavedenie ciel na určité krajiny vyvolali obavy. Na druhej strane, akcie spoločnosti Electronic Arts klesli po znížení očakávaní zisku. Kryptomena Bitcoin tiež zaznamenala pokles, čo naznačuje, že počiatočný nárast spojený s nástupom Trumpa do úradu by mohol slabnúť. Celkovo sa trhy pohybovali opatrne, pričom investori zvažovali rôzne faktory vrátane nových ekonomických údajov, politických rozhodnutí a výsledkov jednotlivých spoločností. Na druhú stranu, verejnosť na ázijsko-pacifickom kontinente sledovala zmiešaný vývoj indexov. Japonský Nikkei 225 sa uzavrel o 0,79 % vyššie v očakávaní zvýšenia úrokových sadzieb zo strany Bank of Japan, zatiaľ čo čínsky CSI 300 sa odrazil po sľube vlády o väčšej podpore akciového trhu. Juhokórejský KOSPI naopak klesol o 1,24 % kvôli slabším ekonomickým údajom. Po vzore Spojených štátov sa aj v tomto regióne sa evidoval nárast technologických akcií, podporené investíciami do umelej inteligencie, ale následne došlo k určitému ochladnutiu. S presunom na európsku pôdu však dochádza k nárastom, keďže väčšina indexov na „starom kontinente“ vykázala pozitívny vývoj. Širokospektrálny Stoxx 600 o 15:40 SEČ dosahoval zisk 0,12 %, čo ale neodráža prepad spoločnosti Puma. Akcie športovej značne klesli takmer o 20 % po zverejnení výsledkov za rok 2024, ktoré hoci prekonali očakávania, zároveň odhalili plány na zníženie nákladov. Tento pokles bol v kontraste s konkurenčným Adidasom, ktorý sprevádzal výrazný rast.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Americké štátne dlhopisy zaznamenali v stredu len mierne kolísanie. Investori sa nachádzali v očakávaní nových ekonomických informácií, najmä údajov o nezamestnanosti, indexu nákupných manažérov (PMI) a predaji nehnuteľností. Zároveň pozorne sledovali prejav prezidenta Trumpa na Svetovom ekonomickom fóre, kde sa očakávali ďalšie podrobnosti o jeho plánovaných clách na dovážaný tovar. Okrem toho sa zvažovala aj možnosť ďalšieho zníženia úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému. V dôsledku týchto faktorov sa výnos 10-ročných štátnych dlhopisov mierne zvýšil na 4,635 %, hoci výnos 2-ročných dlhopisov sa takmer nezmenil.
Ázia: Ázia vykazovala rozmanitý obraz ekonomického vývoja. Zatiaľ čo Singapur zaznamenal spomalenie jadrovej inflácie na 1,8 %, čo je pozitívna správa pre spotrebiteľov, Taiwan sa za mesiac december tešil silnému rastu priemyselnej výroby o 19,97 % a zvýšeniu maloobchodných tržieb na 2,9 % z predošlých 2,1 %. Tento rozdielny vývoj naznačuje, že jednotlivé ázijské ekonomiky reagujú na globálne výzvy a zmeny odlišne. Kým sa Singapur zaoberá stabilizáciou cien, Taiwan demonštruje silnú ekonomickú dynamiku.
Európa: Nálada európskych spotrebiteľov bola zmiešaná. Medzitým ako index spotrebiteľskej dôvery v Dánsku zaznamenal mierne zlepšenie z -11,7 na -13,1, najmä v oblasti aktuálnej finančnej situácie, holandskí a belgickí spotrebitelia vyjadrili výraznejší pesimizmus ohľadom budúceho vývoja ekonomiky. Tureckí spotrebitelia sa tiež ukázali byť opatrnejší, hoci ich hodnotenie všeobecnej ekonomickej situácie sa mierne zlepšilo z 76,8 na 79,1.