Prečo akcie aktuálne padajú a ako by sa investori mali zachovať?
Ceny popredných amerických akciových indexov, ako napríklad Nasdaq 100 a S&P 500, zaznamenávajú v posledných dňoch značné poklesy, čo medzi investormi nepochybne vyvoláva vlnu otázok a pochybností.* MNYMAN sa touto situáciou objektívne zaoberal, pričom dôvodom tohto poklesu je kombinácia viacerých fundamentálnych faktorov. V rámci inteligentného investovania však aj tento trhový vývoj prináša vlnu príležitostí. Pýtate sa aké to sú?
Nulový priestor pre chyby
Ako už z názvu spomínaných indexov vyplýva, ich úroveň je vypočítaná na základe ceny spoločností, ktoré v sebe daný index obsahuje. V prípade Nasdaq 100 sa jedná o 100 najväčších technologických firiem na americkom trhu. Tieto spoločnosti sú vo svojej podstate primárne definované ako rastové, čo znamená, že investori sú ochotní tolerovať vyššiu cenu akcií, a zároveň ďalšie fundamentálne parametre spojené s valuáciou, pretože do budúcnosti sa od vybraných akcií očakáva exponenciálny rast, ktorý podstúpene riziko potenciálne vykompenzuje.
Na druhej strane, hodnotový prístup k investovaniu, preferuje akciové spoločnosti majúce nižšie ocenenie, no zároveň aj nižší rastový potenciál, ktorý ale býva omnoho stabilnejší. Tieto firmy navyše zvyknú vyplácať aj vysoké dividendy, čo indikuje, že vedenie sa zameriava predovšetkým na pravidelné vyplácanie hodnoty ich investorom, než na impulzívny rast ceny samotných akcií.
Tieto faktory následne intenzívne vplývajú na vývoj kapitálového trhu ako celku. Keďže rastové akcie nemajú takmer žiadny priestor na oslabenie finančných výsledkov, ktoré sú reportované každý kvartál, aktuálne môžeme pozorovať pokles cien akcií najmä amerických technologických gigantov. Materská spoločnosť Googlu, Alphabet, oslabuje od svojho absolútneho vrcholu o takmer 20 %1, pričom podobne je na tom aj Microsoft s poklesom o 16 %2. V nadväznosti na to, býčiu aktivitu cien vidíme na hodnotových akciách ako Coca-Cola, ktorá rastie od začiatku roka 2025 o približne 14 %3.*
Širší ekonomický kontext
Okrem fundamentálnych parametrov a individuálnych pohybov cien jednotlivých akcií, na investície vplýva samozrejme aj makroekonomická situácia, a tiež aj geopolitické riziká. V dnešnej dobe je kapitálový trh veľmi úzko prepojený s rozhodnutiami znovuzvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, s ktorým sú spojené vysoké clá na dovoz, čo môže naznačovať infláciu, a zároveň zníženie hospodárskej aktivity.
Ďalším vplývajúcim faktorom je neodmysliteľne aj vývoj výnosov amerických štátnych dlhopisov. Od začiatku roka 2025, výnos s 10 ročnou splatnosťou oslabil z úrovne 4,8 % na približne 4,2 %4.* Takýto pokles je v nepriamej úmere s cenou týchto dlhopisov, čo znamená, že v rámci tohto oslabenia výnosov, cena naopak vzrástla. To v kombinácii so vznikajúcimi geopolitickými rizikami, mohlo povzbudiť investorov na presun časti kapitálu do konzervatívnejších aktív.
Čo očakávať na nasledujúce obdobie?
V závere možno skonštatovať, že napriek nepriaznivo vyzerajúcemu výpredaju cien vedúcich amerických technologických spoločností, sa jedná o prirodzenú reakciu trhu, po období značného rastu. Zároveň sa tým potvrdzuje, že v prípade nárastu jedného typu aktív, ten druhý zaznamenáva pokles. To tiež poukazuje na jednu zásadnú vec, ktorú MNYMAN pokladá v rámci inteligentného investovania za nevyhnutnú. Diverzifikácia! Akékoľvek portfólio by malo byť vybalansované pomocou spoločností z rôznych sektorov, aby investor počas trhových cyklov neutrpel neprimeranú stratu, ktorej sa dalo predísť rozložením investície do viacerých aktív.[1]
* Údaje, ktoré sa týkajú minulosti, nie sú garanciou budúcich výnosov.
[1] Výhľadové vyhlásenia predstavujú predpoklady a aktuálne očakávania, ktoré nemusia byť presné, alebo vychádzajú z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Tieto vyhlásenia nezaručujú budúcu výkonnosť. Výhľadové vyhlásenia svojim charakterom zahŕňajú riziko a neistotu, pretože súvisia s budúcimi udalosťami a okolnosťami, ktoré nie je možné predvídať a skutočný vývoj a výsledky sa môžu výrazne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.
Upozornenie! Tento marketingový materiál nie je a nesmie byť chápaný ako investičné poradenstvo. Údaje, ktoré sa týkajú minulosti, nie sú garanciou budúcich výnosov. Investovanie v cudzej mene môže ovplyvniť výnosy v dôsledku výkyvov. Všetky obchody s cennými papiermi môžu viesť ako k ziskom, tak i stratám. Výhľadové vyhlásenia predstavujú predpoklady a aktuálne očakávania, ktoré nemusia byť presné, alebo vychádzajú z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Tieto vyhlásenia nezaručujú budúcu výkonnosť. Spoločnosť CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. je subjekt regulovaný Národnou bankou Slovenska.
1Výkonnosť ceny akcií spoločnosti Alphabet Inc. za posledných päť rokov: https://tradingeconomics.com/goog:us
2 Výkonnosť ceny akcií spoločnosti Microsoft Corp. za posledných päť rokov: https://tradingeconomics.com/msft:us
3 Výkonnosť ceny akcií spoločnosti Coca-Cola za posledných päť rokov: https://tradingeconomics.com/ko:us
4 Výkonnosť výnosov štátnych dlhopisov s desať ročnou splatnosťou za posledných päť rokov: https://tradingeconomics.com/united-states/government-bond-yield