Vznik recesie môže mať viacero dôvodov, ktoré rozdeľujeme na vonkajšie a vnútorné.
- Vonkajšie: nevznikajú v rámci ekonomiky. Väčšinou sa jedná o významné neočakávanú udalosť, ktorá zasiahne dôležitý svetový región. Významná udalosť, ktorá spustí recesiu môže byť napríklad:
- prírodná katastrofa - zosuvy pôdy, hurikán, sucho, či záplavy;
- geopolitické dôvody - turbulentná zmena politického režimu v krajine, vojna;
- iné - napríklad pandémia, nedostatok dôležitej komodity, či náhla zmena správania spotrebiteľov vo významnej oblasti.
- Vnútorné: vznikajú v ekonomickom prostredí. Medzi najbežnejšie javy spúšťajúce krízu patria:
- nadmerné zadlženie - keď sa jednotlivci alebo firmy príliš zadlžia, náklady na obsluhu dlhu môžu narásť do bodu, keď nebudú môcť platiť svoje záväzky. Rastúce nesplácanie dlhov potom spôsobuje hromadné bankroty, ktoré rúcajú ekonomiku.
- bubliny - keď sú investičné rozhodnutia poháňané emóciami, zlé ekonomické výsledky nezostávajú pozadu. Investori môžu byť vo vrchole ekonomického cyklu príliš optimistickí.
- vysoká inflácia - príliš vysoká, nekontrolovaná a neočakávaná inflácia má potenciál dostať ekonomiku do problémov. Tak isto je však problematická aj klesajúca cenová hladina - deflácia
- technologické zmeny - nové vynálezy zvyšujú produktivitu a pomáhajú ekonomike z dlhodobého hľadiska, no môžu nastať krátkodobé obdobia prispôsobenia sa technologickým objavom. V 19. storočí nastali vlny technologického pokroku šetriacich prácu. Priemyselná revolúcia spôsobila, že celé profesie boli zastarané, čo vyvolalo recesiu a vysokú nezamestnanosť.
Začiatok recesie
Recesia začína na vrchole ekonomického cyklu a končí vo fáze dna. Výrazná a dlhotrvajúca recesia sa zvykne označovať aj názvom depresia. Začiatok a koniec sa dajú určiť vždy iba spätne, keď vyjdú oficiálne štatistiky z predchádzajúceho obdobia – roka či kvartálu.
Indikátory recesie
Okrem poklesu rastu HDP, ktorý sa uvádza ako definícia, poznáme aj iné ukazovatele, ktorých hodnoty môžu poukazovať na možnú recesiu. Ďalšie indikátory môžu napríklad byť:
- Pokles reálneho príjmu – čistý príjem upravený (znížený) o infláciu a vládne transfery (sociálne dávky) určuje dopyt spotrebiteľov po statkoch. Pokiaľ výrazne klesne – napríklad kvôli vysokej inflácií, zníži sa kúpyschopnosť obyvateľstva.