Absolútna správa
Po tom, čo úvod týždňa priniesol rast na amerických burzách, sa momentálne hlavné indexy začínajú otáčať. S&P 500 a Nasdaq Composite v noci prehĺbili svoje straty, ktoré sa začali už v predchádzajúcej seanse, o ďalších 0,29 % a 0,49 %. Pesimizmus vkročil medzi investorov po oznámení Trumpových nových 25 % ciel na dovoz áut, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na automobilky a technologické akcie. Prezident USA uviedol, že clá, ktoré vstúpia do platnosti 3. apríla, sa budú vzťahovať na všetky vozidlá vyrobené mimo Spojených štátov, čo spôsobilo pokles akcií Fordu, General Motors a Volkswagenu. Okrem toho sa verejnosť pripravuje na výsledky športového oblečenia značky Lululemon, ktorá bude zverejňovať svoje kvartálne štatistiky, pričom investori budú sledovať akékoľvek zmienky o výhľade na spotrebiteľské výdavky v prípade možných ekonomických ťažkostí. Ďalším očakávaným momentom je IPO cloudovej spoločnosti CoreWeave, ktorá sa spolieha na rast sektora umelej inteligencie, čo môže byť testom dopytu na nedávno vlažnom trhu s verejnými ponukami akcií. V oblasti komodít ceny ropy klesli po potvrdení poklesu zásob ropy v USA, čo signalizuje silný dopyt po palive, ale náladu investorov narušili obavy ohľadom administratívy Bieleho domu. Medzitým spoza Tichého oceána v reakcií na Wall Street sa na ázijsko-pacifickej pôde obchodovalo zmiešane. Japonský index Nikkei 225 klesol o 0,6 % a juhokórejský Kospi stratil 1,39 %, zatiaľ čo čínsky CSI 300 vzrástol o 0,33 %. Vyššie sa zároveň uzavreli ako hongkonský Hang Seng (+0,41 %), tak aj indický Nifty 50 (+0,45 %), aj keď austrálsky S&P/ASX 200 sa znížil o 0,38 %. Napriek tomu, že sa v Ázii našlo niekoľko regionálnych indexov so ziskom, tak európsky kontinent smeroval plošne k stratám. Miestni sa pomimo ciel na automobilový sektor obávali aj sľúbených recipročných taríf, čo spôsobilo, že index STOXX 600 smeroval k prvému mesačnému poklesu v tomto roku, aj keď stále vykazuje silný štvrťročný výkon. Ekonomicky citlivé bankové akcie a ďalšie sektory reagovali poklesom, no niektoré banky a mediálne spoločnosti čelili výrazným stratám.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnos 10 amerických štátnych dlhopisov vzrástol na 4,371 % a 2-ročný výnos sa zvýšil na 4,012 %. Oznámenie prezidenta Trumpa o 25 % cle na autá vyrobené mimo USA vyvolalo obavy z negatívneho vplyvu na ekonomiku, ktorá už vykazuje známky spomalenia. Avšak údaje o nezamestnanosti, ktoré ukázali stabilitu, zmiernili obavy z recesie. Investori sa teraz zameriavajú na údaje o výdavkoch na osobnú spotrebu, ktoré by mohli poskytnúť viac informácií o inflácii.
Ázia: Národohospodárska scéna v Ázii informuje o náraste cien výrobcov v Malajzii za mesiac február, ktoré sa medziročne zvýšili o 0,3 %, čo predstavuje spomalenie rastu oproti januárovému nárastu o 0,8 %. Najvýraznejší nárast bol zaznamenaný v poľnohospodárskom sektore, ktorý sa posilnil o 15,2 %. Naopak, ceny výroby a dodávky elektriny a plynu klesli. Na druhú stranu v Singapure priemyselná produkcia vo februári sa nečakane znížila o 1,3 %, čo predstavuje prvý pokles za osem mesiacov. Tento pohyb bol spôsobený predovšetkým slabšou produkciou v biomedicínskej výrobe, ktorá sa oslabila o 14,3 %, a poklesom v elektronike o 6,4 %.
Austrália: Inflácia spotrebiteľských cien v Austrálii sa vo februári mierne zmiernila na 2,4 %, čo bolo nižšie než očakávaných 2,5 %, a podporilo očakávania ďalšieho zníženia úrokových sadzieb. Najväčší príspevok k medziročnému rastu cien mali potraviny, alkohol, tabak a bývanie, kým inflácia v oblasti bývania sa znížila na 1,8 % vďaka poklesu cien elektriny. Ročná priemerná inflácia dosiahla 2,7 %, čo predstavuje redukciu zo 2,8 % v januári. Slabá základná inflácia naznačuje, že Austrálska centrálna banka by mohla opäť znížiť úrokové sadzby v máji.
Európa: Najnovšie makroekonomické ukazovatele v Európe naznačujú zmiešaný vývoj. V Španielsku sa maloobchodný predaj v februári zrýchlil, s medziročným rastom o 3,6 %, keď tržby v nepotravinárskom segmente vzrástli o 1,6 %, hoci zamestnanosť v maloobchode poklesla. Ďalej v Dánsku pokračoval rast maloobchodných tržieb, ktoré sa zvýšili o 0,8 %, podnecované dopytom po potravinách a tovare dennej potreby, ale medziročne tržby poklesli o 0,1 %. Navyše Litva zaznamenala mierne zrýchlenie rastu maloobchodného predaja na 2,9 %, pričom online predaj výrazne vzrástol o 19,7 %. Rakúsko zas čelí poklesu výrobnej aktivity, keďže index nákupných manažérov ukazuje na kontrakciu a neistotu v ekonomike, čo spôsobuje pokles produkcie a nových objednávok.